NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката
5955
Тонът на времето

Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато"."Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево

| 27 Юни 2024, 18:03 ч.
Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката
Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката
Снимка © DFA

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Регионалният исторически музей (РИМ) в Плевен реализира проект "Нечуван глас, невиждана картина – дигитализация и внедряване", посветен на стогодишнината от рождението на оперната прима Катя Попова. Това съобщи Десислава Близнашка – Георгиева, ръководител на отдел "Нова и най-нова история" в културния институт.

Проектът ни е насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на музея, като чрез него умело свързваме минало и бъдеще, допълни тя. 

Чрез интерактивно устройство – киоск, разположено в експозиция "Нова и най-нова история" в зала "Музикалната слава на Плевен", жителите и гостите на града могат да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Това е възможно благодарение на аудио-визуалната техника и дигитализираните десетки аудио- и видеоносители,

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлудж

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечата

"Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево. Програмата ще бъде празнично богата тази година", добави Таралежкова. 

По думите й всяка година публиката на фестивала се увеличава и обхваща все повече и по-разнообразни възрастови и обществени групи от цялата страна. Затова в трите дни са планирални събития, адресирани както към твърдото ядро любители на джаза, така и към семейства с деца, подрастващи и хора с интерес към музиката, отворени към нови стилове и жанрове. 

Началото ще бъде поставено с концерт на триото "ДжаЗта праста" - Мартин Любенов, Ангел Демирев и Михаил Иванов. Формацията обединява музика от различни традиции и етноси - ще звучат мотиви от българския, турския, сръбския и румънския фолклор, представени чрез езика на джаза и импровизацията.

"Това са хора, които обикалят цяла Европа. Много чакани и търсени навсякъде. Това, което правят, е джаз въз основа на музика на всякакви етноси, интерпретирана по приказен начин", каза Таралежкова.

Програмата във втория ден е разделена на три части. 

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК. 

„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в  заплаха. 

„От години се интересува

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Ще има джаз лектория "Джазът - традиции и предизвикателства" с участието на професор Владимир Радулов, пианист, педагог и дългогодишен водещ на предаването "Джаз студио" по БНР. Лекторията е насочена към широката публика и има образователно-информативен характер. Ще бъдат разказани и музикално онагледени интересни факти от историята на джаз музиката от професор Радулов. 

Втората част е безплатен майсторски клас "Джаз импровизация" за млади таланти от цялата страна. В него ще се включат ученици и студенти от музикалните училища в страната. Майсторският клас ще се организира под ръководството на Константин Костов, пианист и преподавател. Той участва във фестивали и събития и преподава в Германия, Русия, Полша, Япония. Първите две събития ще се състоят в "Старата Мелница", реновирана преди няколко години от сдружение "Деветашко плато". 

Във вечерния концерт на сцената край пещерата "Гарваница" ще се срещнат повече от 15 джаз музиканти.

"Акцентът в програмата ще бъдат певицата Карме Канела и пианистът Жуан Монне от Испания, които за първи път гостуват у нас. Към тях ще се присъединят и Арнау Гарофе, Димитър Карамфилов, Атанас Попов и Петър Терзиев, създавайки интернационален проект специално за събитието. 

Авторска музика и аранжименти ще представят също Стийв Хамилтън, Константин Костов, Димитър Благоев. В концерта ще се включат със джаз варианти на фолклорни песни и дамите от фолклорната група към читалище "Развитие - 1872" в село Горско Сливово, осъществявайки връзката с местната общност. Вечерта ще бъде открита с диксиленд-шествие, в което музикантите ще тръгнат от пещерата "Гарваница" и свирейки ще стигнат до сцената, за да дадат начало на събитието", обясни Таралежкова. 

Тя каза още, че в последния ден от фестивала е насочен към децата. 

В неделната сутрин музикалното матине "Джаз за деца" е специално насочено към децата и техните родители. "Това събитие ще се организира за трети път в Деветашкото плато под ръководство на Венцислав Благоев и вече се очаква с нетърпение, особено от младите семейства с деца от района", каза Таралежкова.

По думите й фестивалът "Джаз под звездите на Деветашкото плато" цели популяризиране на джаза сред местната общност и създаване на качествен културен продукт в селски район, отдалечен от големите градски центрове.

Музикален директор на фестивала е джаз тромпетистът Венцислав Благоев, носител на наградите "Златно перо" и "Кристална лира" за принос към българската култура.

Събитието се стреми към обогатяване на културния и социалния живот на местните хора и общините в района, както и изграждане на култура и естетически вкус към джаза сред нови публики.

Друга цел на фестивала е да популяризира Деветашкото плато, като превърне любители на джаза от цялата страна в редовни посетители на района.

"Джаз под звездите на Деветашкото плато" се организира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на общините Летница, Ловеч и Севлиево, както и с помощта на дарители. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
5955
Тонът на времето

Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката.Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".

| 27 Юни 2024, 18:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката
Джаз фестивал събира под звездите на Деветашкото плато любители на музиката
Снимка © DFA

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".

"Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево. Програмата ще бъде празнично богата тази година", добави Таралежкова. 

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Регионалният исторически музей (РИМ) в Плевен реализира проект "Нечуван глас, невиждана картина – дигитализация и внедряване", посветен на стогодишнината от рождението на оперната прима Катя Попова. Това съобщи Десислава Близнашка – Георгиева, ръководител на отдел "Нова и най-нова история" в културния институт.

Проектът ни е насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на музея, като чрез него умело свързваме минало и бъдеще, допълни тя. 

Чрез интерактивно устройство – киоск, разположено в експозиция "Нова и най-нова история" в зала "Музикалната слава на Плевен", жителите и гостите на града могат да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Това е възможно благодарение на аудио-визуалната техника и дигитализираните десетки аудио- и видеоносители,

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлудж

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечата

По думите й всяка година публиката на фестивала се увеличава и обхваща все повече и по-разнообразни възрастови и обществени групи от цялата страна. Затова в трите дни са планирални събития, адресирани както към твърдото ядро любители на джаза, така и към семейства с деца, подрастващи и хора с интерес към музиката, отворени към нови стилове и жанрове. 

Началото ще бъде поставено с концерт на триото "ДжаЗта праста" - Мартин Любенов, Ангел Демирев и Михаил Иванов. Формацията обединява музика от различни традиции и етноси - ще звучат мотиви от българския, турския, сръбския и румънския фолклор, представени чрез езика на джаза и импровизацията.

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК. 

„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в  заплаха. 

„От години се интересува

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

"Това са хора, които обикалят цяла Европа. Много чакани и търсени навсякъде. Това, което правят, е джаз въз основа на музика на всякакви етноси, интерпретирана по приказен начин", каза Таралежкова.

Програмата във втория ден е разделена на три части. 

Ще има джаз лектория "Джазът - традиции и предизвикателства" с участието на професор Владимир Радулов, пианист, педагог и дългогодишен водещ на предаването "Джаз студио" по БНР. Лекторията е насочена към широката публика и има образователно-информативен характер. Ще бъдат разказани и музикално онагледени интересни факти от историята на джаз музиката от професор Радулов. 

Втората част е безплатен майсторски клас "Джаз импровизация" за млади таланти от цялата страна. В него ще се включат ученици и студенти от музикалните училища в страната. Майсторският клас ще се организира под ръководството на Константин Костов, пианист и преподавател. Той участва във фестивали и събития и преподава в Германия, Русия, Полша, Япония. Първите две събития ще се състоят в "Старата Мелница", реновирана преди няколко години от сдружение "Деветашко плато". 

Във вечерния концерт на сцената край пещерата "Гарваница" ще се срещнат повече от 15 джаз музиканти.

"Акцентът в програмата ще бъдат певицата Карме Канела и пианистът Жуан Монне от Испания, които за първи път гостуват у нас. Към тях ще се присъединят и Арнау Гарофе, Димитър Карамфилов, Атанас Попов и Петър Терзиев, създавайки интернационален проект специално за събитието. 

Авторска музика и аранжименти ще представят също Стийв Хамилтън, Константин Костов, Димитър Благоев. В концерта ще се включат със джаз варианти на фолклорни песни и дамите от фолклорната група към читалище "Развитие - 1872" в село Горско Сливово, осъществявайки връзката с местната общност. Вечерта ще бъде открита с диксиленд-шествие, в което музикантите ще тръгнат от пещерата "Гарваница" и свирейки ще стигнат до сцената, за да дадат начало на събитието", обясни Таралежкова. 

Тя каза още, че в последния ден от фестивала е насочен към децата. 

В неделната сутрин музикалното матине "Джаз за деца" е специално насочено към децата и техните родители. "Това събитие ще се организира за трети път в Деветашкото плато под ръководство на Венцислав Благоев и вече се очаква с нетърпение, особено от младите семейства с деца от района", каза Таралежкова.

По думите й фестивалът "Джаз под звездите на Деветашкото плато" цели популяризиране на джаза сред местната общност и създаване на качествен културен продукт в селски район, отдалечен от големите градски центрове.

Музикален директор на фестивала е джаз тромпетистът Венцислав Благоев, носител на наградите "Златно перо" и "Кристална лира" за принос към българската култура.

Събитието се стреми към обогатяване на културния и социалния живот на местните хора и общините в района, както и изграждане на култура и естетически вкус към джаза сред нови публики.

Друга цел на фестивала е да популяризира Деветашкото плато, като превърне любители на джаза от цялата страна в редовни посетители на района.

"Джаз под звездите на Деветашкото плато" се организира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на общините Летница, Ловеч и Севлиево, както и с помощта на дарители. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.